English        русский       українська

Час небаченої небезпеки:

до півночі залишилось 90 секунд

2023 Doomsday Clock Statement

Science and Security Board
Bulletin of the Atomic Scientists

Editor, John Mecklin

January 24, 2023

bulletin of atomic scientists 2020 doomsday clock 100 seconds to midnight

Поглиблене обговорення: Біологічні загрози

Лякаюча безліч біологічних загроз

Наявний ландшафт біологічних загроз чітко вказує на те, що міжнародне співтовариство має покращити свою здатність запобігати спалахам захворювань, швидко виявляти їх, коли вони виникають, і ефективно реагувати, щоб обмежити їхні масштаби.

Такі руйнівні події, як пандемія COVID-19, більше не можна вважати рідкісними, що трапляються раз на століття. З 1980 року загальна кількість і різноманітність спалахів інфекційних захворювань значно зросла, причому більше половини спричинені зоонозними хворобами (тобто хворобами, що виникають у тварин і передаються людям). Таким чином, зоонози наражають населення на значний ризик пандемій. Усередині 26 сімейств вірусів та багатьох типів бактерій та інших мікробів, які, як відомо, заражають людей, існує величезна неописана різноманітність. Здатність світу передбачити, які з цих вірусів і мікробів, швидше за все, спричинять захворювання людини, є надзвичайно недостатньою.

Доволі часто продовжують траплятися аварії у лабораторіях. Імовірність людської помилки, обмежене розуміння характеристик нових захворювань, відсутність знань місцевих органів влади про типи досліджень, які проводяться в лабораторіях у їхніх юрисдикціях, і плутанина щодо вимог безпеки лабораторій — усе це кидає виклик поточним лабораторним програмам з біобезпеки та біозахисту. Зараз також легше, ніж будь-коли, отримувати та модифікувати патогени, що збільшує ймовірність пандемій, спричинених аваріями у лабораторіях.

Ми живемо в час революційних досягнень у науках про життя та пов’язаних із ними технологіях. Дослідники можуть створювати живі істоти, які набувають нових ознак, з усе більшою легкістю та надійністю, особливо віруси, які можуть бути синтезовані de novo в лабораторії. Але режими нагляду, стратегії оцінки та зменшення ризиків, а також встановлення узгоджених норм для наукового пошуку все більше відстають, оскільки біологічна наука та технологія розвиваються все швидше й швидше. Біологічна інформація все більше стає палкою з двома кінцями. Це дає змогу будь-кому, хто має необхідні можливості, працювати з небезпечними патогенами та виробляти їх, навіть якщо це забезпечує чудові досягнення на користь біологічних наук і технологій. Лідери в усьому світі мають протистояти можливості глобальних катастрофічних біологічних ризиків — біологічних подій, які можуть призвести до раптових, екстраординарних, широкомасштабних лих, — які перевіряють чи перевищують колективну спроможність контролю національними та міжнародними органами влади та приватним сектором.

A CDC staff microbiologist examines reconstructed 1918 Pandemic Influenza Virus contained at a Biosafety Level 3-enhanced lab. Photo credit: Photo Credit: James Gathany/CDC
Штатний мікробіолог Центрів з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) досліджує реконструйований вірус грипу пандемії 1918 року у лабораторії з третім, підвищеним рівнем біобезпеки. Фото Джеймса Гатані/CDC

У своєму звіті за 2022 рік, Приєднання до угод та зобов’язань щодо контролю над озброєннями, нерозповсюдження та роззброєння, а також їх дотримання, Державний департамент США оцінив, що: Росія підтримує програму наступальної біологічної зброї; Північна Корея виробляє біологічні агенти та підтримує програму їх озброєння для використання у війні; Іран не відмовився від свого наміру проводити дослідження та розробки біологічних агентів для наступальних цілей; Китай бере участь у діяльності подвійного використання, яка може порушувати Конвенцію про біологічну зброю.

Нещодавні події, зокрема вторгнення Росії в Україну та триваючі зусилля першої з дезінформації щодо біологічної зброї, змінили ландшафт біологічних загроз. Ризик того, що Росія застосує біологічну зброю, зростає в міру того, як умови в Україні стають хаотичнішими, послаблюючи норми ведення війни. Ескалація війни в Україні створює багато потенційних загроз для існування людства; одна з них біологічна.

Незалежно від потенційного джерела — природного, випадкового чи навмисного, — є кроки, які національні лідери можуть вжити для зменшення катастрофічних біологічних ризиків. Кожна країна зобов’язана робити більше інвестицій у охорону здоров’я. Кожна країна повинна знищити біологічну зброю та припинити програми з її виробництва. І всі країни можуть значно покращити світову здатність виявляти спалахи до того, як вони стануть епідеміями та пандеміями, якщо вони інвестуватимуть у системи спостереження за хворобами; обмінюватимуться даними, аналітикою та інформацією про біологічні події; та розвиватимуть здатність швидко ідентифікувати та атрибутувати біологічні події.

Патогени не зупиняються державними кордонами. Виснажливих захворювань, масової смертності та спричинених хворобами катастроф можна уникнути, якщо країни по всьому світу співпрацюватимуть над глобальними стратегіями охорони здоров’я та інвестуватимуть у науку, технології, дослідження та розробки в секторі біозахисту.

Читати заяву «Годинника Судного дня» 2023 року →

Дізнайтеся більше про те, як кожна з проблемних областей Бюлетеня сприяла встановленню «Годинника Судного дня» цього року:

About the Bulletin of the Atomic Scientists

At our core, the Bulletin of the Atomic Scientists is a media organization, publishing a free-access website and a bimonthly magazine. But we are much more. The Bulletin’s website, iconic Doomsday Clock, and regular events equip the public, policy makers, and scientists with the information needed to reduce manmade threats to our existence. The Bulletin focuses on three main areas: nuclear risk, climate change, and disruptive technologies, including developments in biotechnology. What connects these topics is a driving belief that because humans created them, we can control them. The Bulletin is an independent, nonprofit 501(c)(3) organization. We gather the most informed and influential voices tracking manmade threats and bring their innovative thinking to a global audience. We apply intellectual rigor to the conversation and do not shrink from alarming truths.

The Bulletin has many audiences: the general public, which will ultimately benefit or suffer from scientific breakthroughs; policy makers, whose duty is to harness those breakthroughs for good; and the scientists themselves, who produce those technological advances and thus bear a special responsibility. Our community is international, with half of our website visitors coming from outside the United States. It is also young. Half are under the age of 35.

Learn more at thebulletin.org/about-us.